Sophie has logged 54 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Seoul Searching

Seoul Searching

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piper

Piper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Riverdance: The Animated Adventure

Riverdance: The Animated Adventure

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Riverdance: The Animated Adventure

Riverdance: The Animated Adventure

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
The Big Trip

The Big Trip

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cinderella and the Secret Prince

Cinderella and the Secret Prince

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry