Sort by

Idos2004 has logged 41 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
26
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ran

Ran

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nothing

Nothing

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Band's Visit

The Band's Visit

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
Edit this entry  
15
Old Joy

Old Joy

2006
×
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Read prior review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
Edit this entry  
02
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Edit this entry