Cai has logged 67 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Birch

The Birch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Any Minute Now

Any Minute Now

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Voices

The Voices

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rio

Rio

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sing

Sing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry