• Chef

    ★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • The Skeleton Twins

  • Frank

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★½

  • Thor: The Dark World

  • Her

    ★★★★★

  • Enemy

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★½

  • About Time

    ★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★

  • The Wolverine

  • Kick-Ass 2

    ★★½

  • Pacific Rim

    ★½

  • The World's End

    ★★★½

  • Despicable Me 2

    ★½

  • Monsters University

    ★★½

  • This Is the End

  • Now You See Me

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★½

  • Oblivion

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Cloud Atlas

  • Skyfall

  • Looper

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • The Master

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • Ted

  • Brave

  • Moonrise Kingdom

  • The Dictator

  • The Avengers

    ★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★½

  • Chronicle

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★½

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

  • The Intouchables

    ★★★½

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★

  • X-Men: First Class

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★

  • Thor

    ★★

  • Paul

    ★★★

  • Tangled

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Super

    ★★★½

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • This Is Sodom

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Despicable Me

    ★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★½

  • Iron Man 2

    ★★½

  • Kick-Ass

    ★★★

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Birdemic: Shock and Terror

  • Shutter Island

  • Sherlock Holmes

  • Avatar

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½