Sort by

Iglian has logged 474 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The World Before Your Feet

The World Before Your Feet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
½
Edit this entry  
21
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Border

Border

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★½
Edit this entry  
24
Early Man

Early Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry