RSS feed for Iglian

Iglian has logged 46 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Felidae

Felidae

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love

Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Rams

Rams

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Void

The Void

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★½
Edit this entry  
08
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
04
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry