Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Not All True

It's Not All True

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blindness

Blindness

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The True Cost

The True Cost

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lorry

The Lorry

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deep Water

Deep Water

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound and Fury

Sound and Fury

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Polyester

Polyester

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Franz Kafka

Franz Kafka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Família do Barulho

A Família do Barulho

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Écrire

Écrire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bronte Sisters

The Bronte Sisters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cara a Cara

Cara a Cara

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Lips

Blue Lips

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
JANET JACKSON.

JANET JACKSON.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fire Fade

Fire Fade

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fairy Dust

Fairy Dust

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Perigo Negro

Perigo Negro

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Umma

Umma

2022
×
Read the review Edit this entry