RSS feed for IGOR

IGOR has logged 256 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
1922

1922

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Smell of Us

The Smell of Us

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cardcaptor Sakura: Clear Card Prologue: Sakura and the Two Bears

Cardcaptor Sakura: Clear Card Prologue: Sakura and the Two Bears

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Cardcaptor Sakura: The Movie

Cardcaptor Sakura: The Movie

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Café Lumière

Café Lumière

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Woman of Everyone

The Woman of Everyone

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry