RSS feed for IGOR

IGOR has logged 73 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sem Essa, Aranha

Sem Essa, Aranha

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grudge

The Grudge

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gerontophilia

Gerontophilia

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

Kate Bush: Live at the Hammersmith Odeon

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Zombie

L.A. Zombie

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry