Sort by

av has logged 328 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
12
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★
Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Within

The Evil Within

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry