2018

IHE IHE’s year in review

IHE’s highest rated films

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Act of Killing

    ★★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 114 Films watched
  • 9.5 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Annihilation

Mar 12

Most Watched

Mission: Impossible - Fallout

3 times

Fantastic Planet

twice

Under the Skin

twice

Last Film

Bird Box

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Action
40 films
Sci Fi
36 films
Adventure
34 films
Thriller
33 films
Comedy
27 films
Horror
25 films
Mystery
17 films
Animation
13 films
Crime
11 films
USA
90 films
UK
26 films
France
11 films
China
9 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Norway
5 films
Australia
4 films
Italy
4 films
Denmark
3 films
English
104 films
French
11 films
German
8 films
Chinese
8 films
Italian
6 films
Spanish
6 films
Cantonese
4 films
Russian
4 films
Japanese
3 films
Czech
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew

IHE’s most liked review

Aquaman

Oh my god I am so flustered by this movie I have no idea what to even rate it I mean it’s kind of a massive joke and it’s way too long and the dialogue is hilarious but it’s so off the wall nuts that it never ceases to be…

More reviews

IHE’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Selfie from Hell
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Psycho Shark
Average weighted rating:

1.7

Films watched in 2018

  • Bird Box
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Monsters vs Aliens
  • Amadeus
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Aquaman
  • The Holy Mountain
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Psycho Shark
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • The Man Who Saves The World
  • Alien 2: On Earth
  • The Predator
  • Upgrade
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Coco
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • The Happytime Murders
  • Widows
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Don't Look Now
  • Audition
  • Fantastic Planet
  • The Piano Teacher
  • Mandy
  • Pink Floyd: The Wall
  • First Man
  • Ant-Man and the Wasp
  • Venom
  • Death Proof
  • Ben & Arthur
  • Burn After Reading
  • Brüno
  • Mary and Max
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Searching
  • Jacob's Ladder
  • Calibre
  • Under the Skin
  • BlacKkKlansman
  • Avengers: Infinity War
  • First Reformed
  • Tag
  • Punch-Drunk Love
  • The Meg
  • Mysterious Skin
  • Fantastic Planet
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Dark Knight Rises
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Under the Skin
  • The Dark Knight
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Pacific Rim: Uprising
  • Gnomeo & Juliet
  • Happiness
  • Cabin Fever
  • Skyscraper
  • Sherlock Gnomes
  • Incredibles 2
  • Selfie from Hell
  • To Boldly Flee
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Martyrs
  • Hereditary
  • Shaolin Soccer
  • The Shining
  • Central Intelligence
  • A Quiet Place
  • Grizzly Man
  • The Act of Killing
  • Mad Max 2
  • Martyrs
  • Martyrs
  • Contagion
  • Rampage
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • The Man Who Wasn't There
  • Finders Keepers
  • The Green Inferno
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Species II
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Prisoners
  • Mommy
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Amores Perros
  • Eyes Wide Shut
  • Avengers: Infinity War
  • Barry Lyndon
  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Boy
  • The Ritual
  • Se7en
  • The Disaster Artist
  • Zodiac
  • Antichrist
  • Dancer in the Dark
  • Hostel: Part II
  • Annihilation
  • Wild at Heart
  • Fantastic Mr. Fox
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Captain America: Civil War
  • Arrival
  • Annihilation

Highly rated films IHE missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more