2019

IHE IHE’s year to date

IHE’s highest rated films

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★★

  • LEGO Marvel Super Heroes - Guardians of the Galaxy: The Thanos Threat

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Rango

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Men in Black II

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Madagascar: Escape 2 Africa

    ★★★★★

  • A Close Shave

    ★★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 16.3 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Madagascar: Escape 2 Africa

Jan 1

Most Watched

The Big Lebowski

3 times

Gnome Alone

3 times

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Toy Story 4

Sep 16

Genres, Countries & Languages

Comedy
70 films
Adventure
53 films
Action
44 films
Family
41 films
Animation
36 films
Fantasy
33 films
Drama
32 films
Sci Fi
26 films
Thriller
22 films
Crime
19 films
USA
132 films
UK
27 films
France
8 films
Canada
7 films
Germany
4 films
Belgium
4 films
Italy
3 films
China
3 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
English
145 films
Spanish
15 films
French
10 films
German
8 films
Italian
7 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Japanese
4 films
Korean
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew

IHE’s most liked review

Shaun the Sheep Movie

★★★★★

This is my Black Panther. This movie empowered me. It helped me get over my rejection from the female known as Wendolene who’d rather date a Chad instead of a true gentleman who would treat her well. Amazing cinematography and a great performance by Shaun, who has fortunately moved on…

More reviews

IHE’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Porndemic
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Toy Story 4
  • Avengers: Endgame
  • It Chapter Two
  • Evolution
  • True Grit
  • Funny People
  • The Big Lebowski
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Hurt Locker
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • LEGO Marvel Super Heroes - Guardians of the Galaxy: The Thanos Threat
  • No Country for Old Men
  • True Stories
  • Killers
  • Snatch
  • 22 Jump Street
  • Mars Attacks!
  • The Secret Life of Pets 2
  • Airplane Mode
  • 21 Jump Street
  • Southland Tales
  • Rango
  • Aladdin
  • Porndemic
  • Death Proof
  • Hot Tub Time Machine 2
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Baby Driver
  • The Queen's Corgi
  • Triple Frontier
  • The Hateful Eight
  • Men in Black: International
  • Dumb and Dumber To
  • Mama
  • Pet Sematary
  • Eraserhead
  • The Lion King
  • Disaster Movie
  • Missing Link
  • Hellboy
  • Midsommar
  • American Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Epic Movie
  • Date Movie
  • Alita: Battle Angel
  • The Perfection
  • Ghostbusters
  • Anomalisa
  • Dark Phoenix
  • Super
  • Chernobyl
  • THX 1138
  • The Voices
  • Men in Black II
  • Eyes Without a Face
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Lorax
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Avengers: Endgame
  • Hall Pass
  • Kung Fu Panda 2
  • Incredibles 2
  • Deadpool 2
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Aquaman
  • Venom
  • Shazam!
  • Black Panther
  • The Dark Crystal
  • Captain Marvel
  • Us
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Keanu
  • Bumblebee
  • After Hours
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Alvin and the Chipmunks: The Road Chip
  • Climax
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Velvet Buzzsaw
  • The Celebration
  • Green Book
  • Fast & Furious 6
  • The Big Lebowski
  • ParaNorman
  • Gnome Alone
  • Gnome Alone
  • Gnome Alone
  • The Big Lebowski
  • Blade Runner 2049
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • A Matter of Loaf and Death
  • Ralph Breaks the Internet
  • A Close Shave
  • Kick-Ass 2
  • Get Him to the Greek
  • Trolls
  • Kung Fu Panda 3
  • Home
  • Bohemian Rhapsody
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Spider-Man 3
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Spider-Man 2
  • The Change-Up
  • Spider-Man
  • Lights Out
  • Ghost Stories
  • The Grinch
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • Shrek the Third
  • Abducted in Plain Sight
  • How to Train Your Dragon 2
  • Superbad
  • Shrek 2
  • Happy as Lazzaro
  • Under the Silver Lake
  • Blindspotting
  • Halloween
  • Leave No Trace
  • Eighth Grade
  • They Shall Not Grow Old
  • Suspiria
  • The Bridge
  • Pineapple Express
  • American Beauty
  • Cam
  • Shallow Grave
  • The Favourite
  • The Sisters Brothers
  • The House That Jack Built
  • Roma
  • Over the Hedge
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Madagascar: Escape 2 Africa

Highly rated films IHE missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bring the Soul: The Movie
  • Marriage Story
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more