Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Julius Caesar

Julius Caesar

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Hunting Accident

A Hunting Accident

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★½
Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Edit this entry  
23
Final Destination

Final Destination

2000
×
★½
Edit this entry  
22
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Edit this entry  
22
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★½
Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Two Women

Two Women

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
½
Edit this entry  
15
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Henry V

Henry V

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Welcome Home Roscoe Jenkins

Welcome Home Roscoe Jenkins

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry