Sort by

Ian has logged 363 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Read prior review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★½
Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
X-Men

X-Men

2000
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Edit this entry  
19
How It Ends

How It Ends

2018
×
½
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Get Hard

Get Hard

2015
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Edit this entry  
15
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
True Story

True Story

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry