• Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

    Played the Battlefront DLC for this so often that any charm the movie may or may not have had upon first viewing is long gone (really only wanted to see the final Vader scene again). Took a whole week to watch!

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★

    Maypole song went absolutely nanners. Wicker Man went absolutely nanners. Gotta watch the Nic Cage one immediately.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

    I’m probably always going to have fun watching a Marvel product but Phase 4 has made it increasingly clear that their content is packed nice and shiny to hide the absolute minimal effort happening from pre to post production. I enjoyed watching this, I like soul sucking creatures, but it was just blatantly lifeless. A stamp of representation needed for better optics, not inclusion or care. So much wasted potential.

    Happy late birthday, Marty.

  • Army of Thieves

    Army of Thieves

    ★★

    Surprisingly promising, a handful of genuinely good moments, but ultimately brought down by poor comedy and the fact that it wasn’t 90 minutes.

  • His House

    His House

    ★★★★

    “I’ll protect you.” 

    Phenomenal performances, a brilliant director, dissection of genre tropes, and an important story. What more could you want? I can’t wait to see what Remi Weekes does next.

  • Beasts of the Southern Wild

    Beasts of the Southern Wild

    ★★

    I mean very touching and moving, of course, how could it not be with such an electric lead? But I can’t escape the fact that this was written by two white people. The director literally grew up in Westchester, maybe the polar opposite of The Bathtub. Just feels wrong when you consider how rooted the film is in race and poverty. And how on earth am I supposed to encourage Wink’s oftentimes abusive/misogynistic lessons? The more I think about this the less I want to.

  • Vanya on 42nd Street

    Vanya on 42nd Street

    ★★★★

    “What can we do, Uncle? All we can do is live. We’ll live through a long row of days. And through the endless evenings. And we’ll bear up… under the trials fate has sent for us. We will constantly toil for others now and for the rest of our days. And when we come to die, we’ll die submissively. Beyond the grave, we will testify that we’ve suffered. That we’ve wept. That we’ve known bitterness. And God will take pity…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★

    so this is psychos? very good.

  • Chess of the Wind

    Chess of the Wind

    ★★★½

    Demands absolute patience but is oh so worth it. And some of the most gorgeous composition I’ve ever seen.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “DO YOU YIELD?”

  • Richard III

    Richard III

    ★★★½

    Kept me engaged the whole time because of the acting and set/costume design but I really was struggling to decipher the relationships throughout the first half. I’m not a complete stranger to the Histories so I wasn’t totally lost, just slowly realized that this adaption definitely demands complete understanding of the original text.

    So, so cool though.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “We are the cosmos dreaming of itself.”


    “Remember that you are dust, and to dust you shall return.”