Thijs has logged 228 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sunshine on Leith

Sunshine on Leith

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kill Mode

Kill Mode

2020
×
Edit this entry  
13
Molly

Molly

2017
×
Edit this entry  
13
Arcade

Arcade

2014
×
Edit this entry  
13
Visions

Visions

2015
×
Edit this entry  
13
Magistratus: Overtura

Magistratus: Overtura

2013
×
Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blackjack

Blackjack

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
Windtalkers

Windtalkers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Boys: The Sherman Brothers' Story

The Boys: The Sherman Brothers' Story

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hornblower: Duty

Hornblower: Duty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hornblower: Loyalty

Hornblower: Loyalty

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hornblower: Retribution

Hornblower: Retribution

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hornblower: Mutiny

Hornblower: Mutiny

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hornblower: The Frogs and the Lobsters

Hornblower: The Frogs and the Lobsters

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Daimajin Strikes Again

Daimajin Strikes Again

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Return of Daimajin

Return of Daimajin

1966
×
★★★
Edit this entry