RSS feed for Ikandigit
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    Thought the last hour or 40 minutes may have saved the trilogy for me and made me remember that I do in fact still love Star Wars when it’s done correctly

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    Fantastic

  • The Shining

    The Shining

    ★★★½

    3.75

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★★½

    As a major fan of the book, it being one of my favourite books in fact, this is an okay adaptation. A lot of aspects are changed dramatically and some are dropped all together. Elements such as the casting, visual effects and performances are great and are right with what I imagined reading the book all those years ago. But some changed elements, pacing and plot inconsistencies worsen the experience for any fans of the book. And so because of…

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★★½

    3.75/5

  • The Purge: Election Year

    The Purge: Election Year

    ★★★

    Violent and exactly what I wanted

  • Independence Day: Resurgence

    Independence Day: Resurgence

    ★★★★

    I miss these kinds of movies

  • The End of the Tour

    The End of the Tour

    ★★★★

    A very solem yet funny film that you know will end in something bad but yet doesn't take away from the journey

    Also can't deny a film that makes you want to read two books afterwords

  • Hardcore Henry

    Hardcore Henry

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Great fight choreography
    Great music
    Good performances even from a character that is mute for the majority of the film
    Funny in a very specific way
    A whole new perspective on the action genre
    And the scifi story is not half bad
    The best film I've seen all year

  • Keanu

    Keanu

    ★★½

    Funny for all the right reasons, but predictable

  • Evil Ed

    Evil Ed

    ★★½

    Quite good, but the pacing really hurt it for me

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Great modern reimaging of Frankenstein in a way. Great gory effects. Only problem is that the ending seems a bit forced/out if no where.