isaac has logged 241 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Miracle Worker

The Miracle Worker

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry