iksvecjart has logged 82 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
½
Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
20
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Colette

Colette

2018
×
★★
Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★
Edit this entry  
13
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
The River

The River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry