Sort by

Il_Capitano has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Bélier Family

The Bélier Family

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Injustice

Injustice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Quarantaine

La Quarantaine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Brave

The Brave

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry