Il_Capitano has logged 23 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Othello

Othello

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry