RSS feed for Ilham Ari
  • Lady Macbeth

    ★★★

  • Tramps

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★★

  • Suicide Squad

    ★½

  • Colossal

    ★★★★

  • The Purge: Election Year

    ★★

  • Elle

    ★★★

  • Hell or High Water

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • X-Men: Apocalypse

    ★★½

  • Florence Foster Jenkins

    ★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Sausage Party

    ★★½

  • Little Sister

    ★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Christine

    ★★★½

  • Joy

    ★★★

  • Trumbo

    ★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Danish Girl

    ★★★

  • Ant-Man

    ★★★

  • Paper Towns

    ★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Insurgent

    ★★

  • Fifty Shades of Grey

    ★★

  • Brooklyn

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Fury

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Pride

    ★★★

  • Still Alice

    ★★★½

  • Love & Mercy

    ★★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • White Bird in a Blizzard

    ★★★

  • The Giver

    ★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • The Starving Games

    ½

  • Thor: The Dark World

    ★½

  • Her

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★

  • Philomena

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • About Time

    ★★★★

  • We're the Millers

    ★★

  • Don Jon

    ★★★