Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rango

Rango

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
Edit this entry  
12
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
Edit this entry  
12
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★
Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
L'amore

L'amore

1948
×
Edit this entry  
04
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Vanquished

The Vanquished

1953
×
★★½
Edit this entry  
03
The Night It Rained

The Night It Rained

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hills of Marlik

The Hills of Marlik

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Night It Rained

The Night It Rained

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hills of Marlik

The Hills of Marlik

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Paisan

Paisan

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
Sandra

Sandra

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Quiet Home

The Quiet Home

1992
×
★½
Edit this entry  
17
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★
Edit this entry  
14
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death Proof

Death Proof

2007
×
★½
Edit this entry  
30
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Death Note

Death Note

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Sin

Sin

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★
Edit this entry