RSS feed for ILLYAN
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Algeria, Year Zero

Algeria, Year Zero

1962
×
Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vous voulez une histoire?

Vous voulez une histoire?

2014
×
Edit this entry  
27
The Rendez-Vous of Déjà-Vu

The Rendez-Vous of Déjà-Vu

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
14
Dans le vent

Dans le vent

1963
×
Edit this entry  
05
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Untitled Martin Scorsese Quarantine Project

Untitled Martin Scorsese Quarantine Project

2020
×
Edit this entry  
21
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Not Alone in Here

Not Alone in Here

2020
×
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
06
Money as Debt

Money as Debt

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
06
Madame Bovary

Madame Bovary

1991
×
★★½
Edit this entry  
06
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hothead

Hothead

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bad Education

Bad Education

2019
×
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
04
The Lovely Month of May

The Lovely Month of May

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Le métro

Le métro

1934
×
Edit this entry  
04
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
04
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
04
La Cinémathèque française

La Cinémathèque française

1962
×
Edit this entry  
04
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2020
×
Edit this entry  
03
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
02
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★½
Edit this entry  
02
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
01
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
29
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Offre d'emploi

Offre d'emploi

1982
×
Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
25
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
24
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Big Brother: A World Under Surveillance

Big Brother: A World Under Surveillance

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brassens par Brassens

Brassens par Brassens

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Edit this entry