Sort by

ILLYAN has logged 408 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The Emperor of Paris

The Emperor of Paris

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
Edit this entry  
22
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
22
A Place We Call Reality

A Place We Call Reality

2018
×
Edit this entry  
21
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Happy Prince

The Happy Prince

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Leto

Leto

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry