Sort by

ILLYAN has logged 45 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
29
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
Edit this entry  
28
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Sink or Swim

Sink or Swim

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Our Struggles

Our Struggles

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Girl

Girl

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

1974
×
Edit this entry  
21
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dilili in Paris

Dilili in Paris

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Kiss & Tell

Kiss & Tell

2018
×
½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
10
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
04
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
02
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Piano Tuner

The Piano Tuner

2010
×
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
Edit this entry