Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
Read the review Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Edit this entry  
13
The Last Igloo

The Last Igloo

2019
×
Edit this entry  
12
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
12
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
21
The Invisible Guardian

The Invisible Guardian

2017
×
Edit this entry  
18
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Edit this entry  
14
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
Edit this entry  
13
Ella Fitzgerald - Just One of Those Things

Ella Fitzgerald - Just One of Those Things

2019
×
Edit this entry  
01
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandem

Mandem

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mountain Cat

Mountain Cat

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Summer Shade

Summer Shade

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shagbands

Shagbands

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Majority

Majority

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shuttlecock

Shuttlecock

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Guardians

The Guardians

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
15
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry