Sort by

Wolfie has logged 31 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Reminiscence

Reminiscence

×
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
22
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Court

Court

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
11
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★
Edit this entry  
06
It has to be lived once and dreamed twice

It has to be lived once and dreamed twice

2019
×
Edit this entry  
05
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
01
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry