Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★
Edit this entry  
28
How to Die Young in Manila

How to Die Young in Manila

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Medium

The Medium

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Too Old for Fairy Tales

Too Old for Fairy Tales

2022
×
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
Edit this entry  
05
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Second Gear

Second Gear

2022
×
Edit this entry  
24
We Were Never Really Strangers

We Were Never Really Strangers

2022
×
Edit this entry  
24
Down The River We Meet

Down The River We Meet

2022
×
Edit this entry  
23
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry