• Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★★

    i knew it’s going to be stupid. Pete Davidson’s in it. But it made me laugh more than any movie could make me goddamn

  • Batch '81

    Batch '81

    ★★★★★

    “Katarungan ang hangad hanggang sa wakas”
    Justice is our goal while we live

    Batch ‘81 takes us to observe the hazing systems of fraternity, fascism and the effect of the totalitarian authorities during this time where martial law was already implemented. As we already should know, it was a tough time for unprivileged people. The plot gravitates towards these young men with no friends & lacks a support system, fraternity is that easy access to lean on to a strong brotherhood…

  • Dev.D

    Dev.D

    ★★★★

    first time really diving into Bolywood and i was culture shocked because of the dramatic music, dancing people out of nowhere i thought it wouldn’t be my cup of tea but I’ve grown to love it while I’m watching. This is a simple movie with full of spectacles that might be inspired by Trainspotting and Chungking Express, there’s really not much into it except of Dev D, the main character and that was more than enough because BROOOOO was such…

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★

    Like i could care less about Steve Jobs’ personal life? Kidding aside I was so disappointed halfway of the film because who cares about steve jobs??? I wanna see how he made the fricking imac or the iphone! But it turns out to be actually quite good, the movie isn’t clearly just about him but the people around him and his relationship with them. Every single damn time of the launch his life is so stressful like take a goddamn…

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

    i’m floored by this experience. Rewatched in homemade theater i love love jim carrey what the hell. I love the little childhood trauma undertones but why this movie never gave me clementine’s point of view i swear the world never wants us to understand women!!

    memories can pass away but love is everlasting 😫

  • Orphan: First Kill

    Orphan: First Kill

    ★★½

    Another “trick the audience to like the villain more than ever” in here we see a bit of esther’s humanness and weaknesses shifting everyone’s perspective of her. Shit fire effects. Esther looks old. Unimpressive writing. Outstanding acting. Fun, wicked, vile killings. A great watch with cousins but overall an underwhelming sequel.

  • How to Die Young in Manila

    How to Die Young in Manila

    i need to see sebastiane, atleast i knew the reference

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    I just realized, just now on a rewatch how incredibly important this film is to my life. Could get a bit personal. Most men grow up without a parent that has such an important impact to one’s emotional and social development of a child that takes him to having to figure complicated things out on its own in his coming of age. What more if you don’t feel at home on what your heart speaks to your mind, having to wrestle…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    *a bit of spoilers*

    Watched this w my friend as we’re high for drinking too much soda and hell yeah man we wanted this movie NOT to be over we could literally watch this for 10 hours and we wont mind and then we’re left with this unsatisfying ending after the big climax scene oh boy it will not end there because get ready to watch atleast 17 video analysis and true crime youtube stories of sharon tate’s murder and…

  • Beau Travail

    Beau Travail

    ★★★★

    Years ago, my dad took me to a military camp and he’s got a ring that means he used to be a soldier too that every time someone sees him they salute. And boy how i was so fascinated at that time that I actually couldn’t sleep. There were troops of soldiers singing while running, their steps and voice are so much in sync it was like I was watching an art. 

    Beau Travail did the same thing to me,…

  • O Fantasma

    O Fantasma

    ★★★★

    This is my everyday urges. This film expressed this inner beast in me that I won’t be able to manifest in actuality. It is a lifestyle. A fantasy of a repressed, hungry and deprived man who is compensating for the lack of normality in his casual life through power-playing and sex. The end brings us to his breaking point where he literally went berserk like an untamed, wild animal. 


    He’s definitely unlikeable in so many ways that he never showed…

  • Cries and Whispers

    Cries and Whispers

    ★★★★

    The ridiculous attention to detail, face close ups, crash zooms, eerie noise & ambience, complimentary color motifs with the slow pacing makes it so easy to engage and absorb the film’s psychological experience. I slightly had no idea what was going on in their head and how or why the characters behaved like how they did in this movie but I can sense their emotions, pain, suffering, isolation, deprivation and how the characters differs and interacts with each other. I don’t…