✿ eli ✿ has logged 813 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonstruck: At the Heart of an Italian Family

Moonstruck: At the Heart of an Italian Family

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Willowby's Christmas Tree

Mr. Willowby's Christmas Tree

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jab We Met

Jab We Met

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stardust

Stardust

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry