✿ eli ✿ has logged 52 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Everything is Illuminated

Everything is Illuminated

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry