Alex has logged 73 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Laws of Eternity

The Laws of Eternity

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Medium

The Medium

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Undine

Undine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
06
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry