Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Iman

Iman

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Iman
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Iman’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Captain Marvel

    Captain Marvel 2019

    ★★ Watched by Iman 26 Jan 1680 194

    These stars are not for Brie Larson, I will sacrifice my own life…for Brie Larson

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★ Watched by Iman 26 Aug 2020 16

    ok ok now explain it like I’m a child

  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2 2020

    ½ Watched by Iman 06 Aug 2020 2

    I’ve read better wattpad stories

  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

    Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007

    ★★ Watched by Iman 08 Jul 2020 9

    Don’t be shy, show galactus

  • Come and See

    Come and See 1985

    ★★★★★ Watched by Iman 17 Jun 2020 7

    Best war movie ever made.

  • This Is Where I Leave You

    This Is Where I Leave You 2014

    ★½ Watched by Iman 25 May 2020 1

    All of this movie should’ve been Ben Schwartz

  • Daisies

    Daisies 1966

    ★★★★★ Watched by Iman 19 May 2020 2

    See…this the type of anarchy I’m here for

  • Middleditch & Schwartz

    Middleditch & Schwartz 2020

    ★★★★★ Watched by Iman 25 Apr 2020

    I cackled this was amazing

  • Only You

    Only You 1994

    ★★★★½ Watched by Iman 07 Apr 2020

    Movie took 45 minutes to RDJ

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

    I Don't Feel at Home in This World Anymore 2017

    ★★½ Rewatched by Iman 06 Apr 2020 1

    Frodo, this ain’t it

  • Filmworker

    Filmworker 2017

    ★★★½ Watched by Iman 05 Apr 2020

    Imma sleep extra long tonight for Leon

  • Logan Lucky

    Logan Lucky 2017

    ★★★★ Watched by Iman 03 Apr 2020

    I honestly didn’t know that Hilary Swank was a real person

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro