RSS feed for Elisa
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★
Edit this entry  
17
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Feed

Feed

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Men and a Baby

Three Men and a Baby

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★½
Edit this entry