RSS feed for Elisa

Elisa has logged 157 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bounty Hunter

The Bounty Hunter

2010
×
★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★
Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
Edit this entry  
05
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★
Edit this entry  
18
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sharpay's Fabulous Adventure

Sharpay's Fabulous Adventure

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Baywatch

Baywatch

2017
×
★½
Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Descendants

Descendants

2015
×
★★★
Edit this entry