• The Lego Movie

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • Thor: The Dark World

    ★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★

  • Her

    ★★½

  • Enough Said

    ★★½

  • Bad Words

    ★★½

  • The Unknown Known

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★½

  • Gravity

    ★★½

  • The Butler

    ★★½

  • Snowpiercer

    ★★½

  • Blue Jasmine

    ★★½

  • The Wind Rises

    ★★★

  • Kick-Ass 2

    ★★½

  • Pacific Rim

    ★★

  • The World's End

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • Nebraska

    ★★½

  • The Great Beauty

    ★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★½

  • The Bling Ring

    ★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★½

  • Iron Man 3

    ★★

  • Upstream Color

    ★★½

  • Stoker

    ★★★

  • Before Midnight

    ★★★

  • Fruitvale Station

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Post Tenebras Lux

    ★★

  • Frankenweenie

    ★★½

  • Much Ado About Nothing

    ★★★

  • Something in the Air

    ★★

  • Wadjda

    ★★½

  • The Act of Killing

    ★★★

  • Prometheus

    ★★½

  • Moonrise Kingdom

    ½

  • The Dictator

    ★★½

  • 56 Up

    ★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • Moneyball

    ★★★

  • God Bless America

  • A Good Old Fashioned Orgy

  • Drive

    ★★★

  • Eagles Are Turning People Into Horses

    ★★★

  • Black Bread

    ★★★

  • Elite Squad: The Enemy Within

    ★★½

  • The Social Network

    ★★★

  • Black Swan

    ★★★

  • Rubber

    ★★½

  • Hamlet

    ★★½

  • 3 Idiots

    ★★½

  • A Serious Man

    ★★★

  • District 9

    ★★★½

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★½

  • Antichrist

    ★★½

  • In the Loop

    ★★★

  • The Spirit

    ★★½

  • Dean Spanley

    ★★½

  • Love Exposure

    ★★½

  • The Wrestler

    ★★

  • The Hurt Locker

    ★★★★

  • Summer Hours

    ★★½

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★½

  • Trapped in the Closet: Chapters 13-22

    ★★½

  • Zodiac

    ★★½

  • The Departed

    ★★★

  • Babel

    ★★★

  • Idiocracy

    ★½

  • Cashback

    ★★½