Cecil has logged 442 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
56 Up

56 Up

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
35 Up

35 Up

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
28 Up

28 Up

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
21 Up

21 Up

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nashville

Nashville

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Bread

Black Bread

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Driver

The Driver

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry