• Hell or High Water

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Dan in Real Life

    ★★★

  • Pompeii

    ★★★★

  • Disaster Movie

    ½

  • Miami Vice

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★½

  • Sixteen Candles

    ★½

  • Air Force One

    ★★★

  • Carrie

    ★★½

  • Autumn Almanac

    ★★★

  • Boys From Brazil: The Official BBC History of the Brazilian World Cup Team 1930-1986

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

    ★★★½