Sort by

asher has logged 189 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Den

The Den

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
India's Daughter

India's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sky High

Sky High

2005
×
½
Edit this entry  
18
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
Edit this entry  
09
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
½
Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★½
Edit this entry  
31
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Edit this entry  
31
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Pact

The Pact

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Veronika Decides to Die

Veronika Decides to Die

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry