Sort by

Jeffrey Rex has logged 59 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
James Cameron's Story of Science Fiction

James Cameron's Story of Science Fiction

2018
×
Edit this entry  
24
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kursk

Kursk

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
Edit this entry  
17
Them

Them

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★½
Edit this entry  
17
The Ambassador

The Ambassador

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
The Red Chapel

The Red Chapel

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Edit this entry  
12
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
★½
Edit this entry  
12
Basically

Basically

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Checkered Ninja

Checkered Ninja

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shaft

Shaft

2019
×
★★
Edit this entry  
09
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Replicas

Replicas

2018
×
Read the review Edit this entry