Sort by

ImmigrantFilm has logged 132 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Concussion

Concussion

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
Edit this entry  
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Mend

The Mend

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White God

White God

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Edit this entry  
09
Intermission

Intermission

2003
×
★★½
Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read prior review Edit this entry  
03
Crossed Tracks

Crossed Tracks

2007
×
Edit this entry  
30
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Old School

Old School

2003
×
★½
Edit this entry  
28
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Suffragette

Suffragette

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★½
Edit this entry  
24
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Go

Go

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big

Big

1988
×
★★
Edit this entry