Sort by

ImmigrantFilm has logged 25 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Things

The Shape of Things

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lava

Lava

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Barber

The Barber

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry