ImmigrantFilm has logged 481 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Heat

Red Heat

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Severance

Severance

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Primer

Primer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fat City

Fat City

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mattei Affair

The Mattei Affair

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hater

The Hater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Outland

Outland

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry