Sort by

Scott has logged 792 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Sticky Woman

A Sticky Woman

1906
×
★★★
Edit this entry  
28
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1897
×
★★★
Edit this entry  
28
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Torment

Torment

1944
×
★★★
Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Omega Man

The Omega Man

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
Waste Land

Waste Land

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joanna

Joanna

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
JCVD

JCVD

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Chained

Chained

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★½
Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Clowns

The Clowns

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
One True Thing

One True Thing

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
★★★
Edit this entry  
15
Cavalcade of Archery

Cavalcade of Archery

1946
×
★★★
Edit this entry  
15
The Two Mrs. Carrolls

The Two Mrs. Carrolls

1947
×
★★★
Edit this entry  
14
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead or Alive: Final

Dead or Alive: Final

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pact

The Pact

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★
Edit this entry