Sort by

Scott has logged 66 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★
Edit this entry  
24
Joan Rivers: A Piece of Work

Joan Rivers: A Piece of Work

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
I Will Follow

I Will Follow

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last of the Unjust

The Last of the Unjust

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Red House

The Red House

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Boat

The Boat

1921
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shut In

Shut In

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★★
Edit this entry  
13
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Vicki

Vicki

1953
×
★★★
Edit this entry  
12
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Flowing

Flowing

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Ouija: Summoning (You Will Kill)

Ouija: Summoning (You Will Kill)

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Edit this entry  
08
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★
Edit this entry  
07
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★★
Edit this entry  
07
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zatoichi's Conspiracy

Zatoichi's Conspiracy

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
Zatoichi in Desperation

Zatoichi in Desperation

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
Zatoichi at Large

Zatoichi at Large

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry