Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Yamila Silva

Yamila Silva

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Yamila
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Yamila’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Biggie: I Got a Story to Tell

    Biggie: I Got a Story to Tell 2021

    ★★★ Watched by Yamila Silva 11 May 2022

    Oh, the power of friendship

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★ Watched by Yamila Silva 04 May 2022

    this was so warm that I didn't feel the movie actually doesn't have colors and it's just black & white

  • The Devil's Own

    The Devil's Own 1997

    ★★★ Watched by Yamila Silva 02 May 2022

    Gotta say that Brad irish accent made me feel things

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Yamila Silva 23 Apr 2022

    I almost cried at Paul Dano’s performance in Arkham

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★½ Watched by Yamila Silva 22 Apr 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the best parts are when standard gets shot, and when irene and ryan gosling kiss in the elevator and then he kills a man by kicking him in the face :)

  • Today We Fix the World

    Today We Fix the World 2022

    ★★★★ Watched by Yamila Silva 26 Mar 2022

    El humor que manejan los argentinos y la manera en que lo plasman en cada película es inmenso.

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers 2021

    ★★★★½ Watched by Yamila Silva 26 Mar 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Es increíble como Almodóvar logró meter la búsqueda de desaparecidos, los cambios de bebés, las violaciones, la libertad, el dolor de perder a un hijo, todo en una misma película con una sutileza alucinante.
    No entiendo cómo esta película no tiene una nominación a Mejor Película Extranjera

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★½ Watched by Yamila Silva 22 Mar 2022

    Thanks to Twitter I saw this with the eyes I should not have to watch this, because I really liked it.
    I also loved the cinematography and the colors

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★½ Added by Yamila Silva

    At times it was THAT type of movie but I don't care because cinema did it again

  • Heat

    Heat 1995

    ★★★★ Watched by Yamila Silva 19 Mar 2022

    If you want to know what great dialogue in cinema is watch the scene where Neil and Vincent go for a coffee

  • Free Guy

    Free Guy 2021

    ★★★ Watched by Yamila Silva 14 Mar 2022

    Now I'm gonna see NPCs in GTA so much different than before

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★★★★★ Watched by Yamila Silva 09 Mar 2022

    I loved how the scenes were built which never lost their rhythm so it was easier to relate with the characters and what they were going through.
    However, I couldn’t relate enough and feel empathy for Maria’s character, maybe it was related to the performance of the actress that it didn’t convince me.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6

Review Tags

8
  • netflix
  • love
  • cine latinoamericano
  • family
  • friendship
  • life
  • mexico
  • retina latina
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro