Imogen has logged 248 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Edit this entry  
11
McCullin

McCullin

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Favorite Picture of You

My Favorite Picture of You

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sour Death Balls

Sour Death Balls

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Populaire

Populaire

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Teenage

Teenage

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Miller and the Sweep

The Miller and the Sweep

1897
×
Edit this entry  
06
The Stag

The Stag

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry