Sort by

imoni has logged 45 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Twelfth Night

Twelfth Night

1996
×
Edit this entry  
11
The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

The Crystal Calls - Making The Dark Crystal: Age of Resistance

2019
×
Edit this entry  
11
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
Edit this entry  
11
The Wings of the Dove

The Wings of the Dove

1997
×
Edit this entry  
11
Merlin

Merlin

1998
×
Edit this entry  
11
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
Edit this entry  
11
Great Expectations

Great Expectations

2012
×
Edit this entry  
11
Toast

Toast

2010
×
Edit this entry  
11
Hamlet

Hamlet

1990
×
Edit this entry  
11
Howards End

Howards End

1992
×
Edit this entry  
11
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
Edit this entry  
11
Suffragette

Suffragette

2015
×
Edit this entry  
11
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
Edit this entry  
11
Maurice

Maurice

1987
×
Edit this entry  
11
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Edit this entry  
11
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
Edit this entry  
11
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
Edit this entry  
11
Cinderella

Cinderella

2015
×
Edit this entry  
11
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
11
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
Edit this entry  
11
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry