Sort by

Michael has logged 40 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
27
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
23
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
22
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Switchblade Sisters

Switchblade Sisters

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
16
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
11:14

11:14

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Man in the Moon

The Man in the Moon

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
Action Point

Action Point

2018
×
½
Edit this entry  
13
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Frances

Frances

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Book Club

Book Club

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frequently Asked Questions About Time Travel

Frequently Asked Questions About Time Travel

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★
Edit this entry